The French competing at the Tokyo Olympics on Wednesday:
ROWING
Ladies’ pair (final B): Helene Lefebvre, Elodie Ravera
Scaramozzino
Ladies’ four (final B 🙂 Violaine Aernoudts, Margaux Bailleul, Marie Jacquet, Marie Jacquet,
Men’s pair (final A): Matthieu Androdias, Hugo
Boucheron
Women’s lightweight sculls (semi-final): Laura Tarantola, Claire Bové
Two without coxswain men (semi-final): Guillaume Turlan, Thibaud Turlan
BADMINTON
Mixed doubles (quarter-final, if qualified): Delphine Delrue / Thom Gicquel
Men’s singles (group match): Brice Leverdez
Simple dames (match de poules): Xuefei Qi
BASKET
Men 1st round / Group A: Czech Republic-France
BASKET 3×3
Women (semi-final and final if qualified): France
CANOE-KAYAK SLALOM
C1 women (eliminatory): Marjorie Delassus
K1 men (eliminatory): Boris Neveu
ROAD CYCLING
Ladies’ individual time trial: Juliette Labous
Men’s individual time trial: Rémi Cavagna
EQUITATION
Individual Grand Prix Free Dressage: Morgan Barbançon Mestre (Sir Donnerhall II)
FOOTBALL
Men 1st round / Group A: France-Japan
HANDBALL
Men 1st round / Group A: France-Germany
JUDO
-90 kg messieurs: Alex Clerget
-70 kg ladies: Margaux Pinot
SWIMMING
Men’s 100m freestyle (semi-finals): Maxime Grousset
Women’s 100m freestyle (heats): Charlotte Bonnnet, Marie Wattel
Men’s 200m backstroke (heats): Yohann Ndoye-Brouard, Mewen Tomac
Men’s 200m Medley (heats): Léon Marchand
Women’s 4x200m freestyle relay (heats): France
Men’s 200m breaststroke (semi-final): Antoine Viquerat
TENNIS
Men’s Singles (Round of 16): Ugo Humbert (FRA) – Stefanos Tsitsipas (GRE) and Jérémy Chardy (FRA) – Liam Broady (GBR)
Double mixte (1st round): Kristina Mladenovic / Nicolas Mahut (FRA) – Elena Vesnina / Aslan Karatsev (RUS)
SHOOT
Women’s Olympic pit (qualifications): Mélanie Couzy, Carole Cormenier
ARCHERY
Individual men (32nd final): Jean-Charles Valladont, Pierre Plihon, Thomas Chirault
VEIL
470 men Regatta: Jérémie Mion, Kévin Peponnet
49er men Regatta: Lucas Rual, Emile Amoros
RS: X (windsurfing) men Regatta: Thomas Goyard
RS: X (windsurfing) ladies Regatta: Charline Picon
Nacra 17 mixed Regatta: Quentin Delapierre, Manon Audinet
470 Ladies Regatta: Camille Lecointre, Aloïse Retornaz
49er FX Ladies Regatta: Lili Sebesi, Albane Dubois
VOLLEY-BALL
Men 1st round / Group B: Argentina-France
.