Aquathlon, Chess, Athletics, 3×3 Basketball, 5×5 Basketball, Cycling, Mountain Biking, Climbing, Soccer 11, Futsal, Artistic Gymnastics, Handball, Field Hockey, Judo, Karate, Olympic Lifting, Swimming, Optimist, Figure Skate, Race Skate , rugby, skate, taekwondo, tennis, volleyball, beach volleyball and windsurfing, were the different youth disciplines that were presented in this 2021 edition of the Provincial Evita Games. Chess, newcom (modified volleyball), orientation, paddle tennis, toad, shuffleboard and table tennis made up the disciplines in Senior Adult games and adapted Athletics, adapted 3×3 basketball and adapted table tennis were part of adapted sport.
The youth categories were divided into Sub 14, Sub 15, Sub 16 and Sub 17.
Results of the last day
Youth Provincial Evita Games
Women’s Futsal – Trade Employees Union
Category under 14 teams:
1° Dilon (Rawson)
2 ° La callecita (July 9)
3 ° The girls from Barrio Junior (Caucete)
Category under 16 teams:
1 ° Golden Eagles (Chimbas)
2° Dilon (Rawson)
3 ° Las Pibas (Fertile Valley)
3×3 Basketball – UVT
Males
1st U14 department May 25 panthers team
2nd U14 department santa lucia UNSJ team
1º U16 fertile valley department
2nd U16 department Rawson UVT team
Ladies
1º U16 department Santa Lucía UNSJ
1º U14 department Santa Lucía UNSJ
2nd U14 Valle Fértil department.
Field Hockey – UNSJ El Palomar
Sub 14 damas
1 UNSJ (Capital)
2 UVT (Rawson)
3 Amancay (Santa Lucia)
Sub 14 gentlemen
1- UNSJ (Capital)
2- Barreal hockey
3- Versatile (July 9)
U16 female
1- Lomas (Rivadavia)
2- Barreal Hockey
Amancay (Santa Lucia)
Sub 16 gentlemen
1 UNSJ (Capital)
2 Barreal Hockey
Soccer 11 – UNSJ El Palomar
1- Villa El Salvador (Chimbas)
2- Juana Manso (Rawson)
3- Albardón
Sub 14
1 Miguel Manrique (Jáchal)
2 The Magnificent (Caucete)
3 Defenders of Boca (Sarmiento)
Handball – UNSJ El Palomar
Female branch
1st place: Chimbas
2nd place: Pocito
3rd place: Saint Lucia
Male branch
1st place: Rawson
2nd place: Church
3rd place: Sarmiento
Aquathlon – Almendro Sport
Men’s U14 Ranking:
1 Lucas Rodriguez
Sub 14 female classification:
1 Victoria Pastor
Men’s Under 16 Ranking:
1 Luciano Frías
2 Lautaro Bottle
3 Santiago Fonzalida
Under 16 Female Classification:
1 Daiana Frías
Avoid Older Adult Games
Female Toad – July 9
1 Francisca Guaquinchay
2 Ramona Molina
Male Toad – May 25
1 Juan Vera
2 Manuel Ortiz
.