Newsletter

Brisa Gómez and Mariano Coto: Pan American Games finalists and Silver Olympia winners

The Buenos Aires judoka Brisa Gómez (-52 kilos), runner-up at the Santiago de Chile 2023 Pan American Games and winner of the Silver Olympia in this discipline a week ago, and her Rio Grande do Sul pair Mariano Coto (-90 kilos), will repeat today -in the Municipal Gym of Sports Schools (Roldán 1314, B° Bishop) – the training they carried out on Friday the 22nd with local athletes.

BIG RIVER.- The couple will remain in this city until the first days of next year, returning to Buenos Aires to face a subsequent trip to Europe, in search of qualification for the Paris 2024 Olympic Games.

HISTORICAL. Maximiliano Cavia and Carla Buscemi.

The attached tables show the top winners of the Silver Olimpia, who won the statuette in judo throughout this century, and Coto’s activity during this year. A month ago both were awarded the Centenario Prize, awarded by the Argentine Olympic Committee (COA).

IN ACTION. Graciela Alvarez, 3rd in the 2018 South Americans.

MUNICIPAL GYMNASIUM OF SPORTS SCHOOLS. In Roldán 1314 (B° Bishop) the Pan American representatives will repeat the training from last Friday the 22nd this afternoon.

TOP WINNERS OF THE SILVER OLIMPIA AWARDS (1970/2023))

Athlete Discipline T Olimpia de Plata

Lionel Messi Soccer 15 05-07-08-09-10-11-12-13-15-16-17-19-21-22-23

Song Liu Table Tennis 15 96-97-98-99-00-01-02-03-04-05-06-07-08-11-12

Adolfo Cambiasso Polo 13 97-98-99-02-05-06-07-13-14-15-17-18-19

Paula Paretto Judo 12 08-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-21

Sebastián Porto Motorcycling 12 94-95-96-97-98-99-00-01-02-03-04-05

José Meolans Swimming 12 95-96-97-98-99-00-01-02-03-06-07-08

Pablo Falero Turf 12 97-99-00-01-03-04-05-06-08-10-11-13

Eduardo Romero Golf 11 84-85-88-89-90-91-94-97-00-02-08

Gabriela Sabatini Tennis 11 84-85-86-87-88-89-90-91-92-94-95

Juan Curuchet Cycling 10 85-88-98-99-00-01-02-03-04-08

Vicente Fernández Golf 10 71-74-75-78-79-80-81-83-86-92

Fernando Belaguestín Padel 10 02-03-04-05-06-09-11-12-14-15

Martin Sallaberry Duck 10 87-89-90-92-93-94-95-98-99-00

Guillermo Vilas Tennis 9 1971-72-73-74-75-76-77-79-82

Javier Correa Canoeing 8 95-98-99-00-01-02-03-04

Angel Cabrera Golf 8 98-99-04-05-07-09-13-14

Luciana Aymar Field Hockey 8 01-04-05-07-08-09-10-13

Ricardo Ibarra Rowing 8 74-75-76-79-80-81-83-84

Lucas Guzmán Taekwondo 8 15-16-17-18-19-21-22-23

Santiago Lange    Yachting     8        85-94-95-02-04-08-14-16

Jose Ma.Lopez Automotive 7 03-08-09-12-14-15-1

Facundo Campazzo Basketball 7 12-13-16-17-18-21-23

Alejandra Carbone Fencing 7 97-00-01-02-03-05-06

Diego Simonet    Handball    7        09-13-14-15-17-18-23

Daniel Scioli Motonautica 7 87-89-92-94-95-96-97

Sergio Fernández Remo 7 85-86-88-90-91-92-93

Francisco Usandizaga Squash 7 92-93-94-95-96-97-00

Juan M. Del Potro Tennis 7 08-09-11-12-13-16-18

Carlos Reuteman Motorsports 6 74-77-78-79-80-81

Luis Scola Basketball 6 07-08-09-10-11-19

Carlos Monzón Boxing 6 70-72-73-74-75-77

Omar Narváez Boxing 6 02-04-07-09-14

Martín Mallo Horse Riding 6 75-83-96-98-99-08

Javier Julio Nautical Skiing 6 09-11-12-13-14-15

Federico Molinari Gimnasia 6 08-09-10-12-12-17

Andrea González Patín 6 98-00-01-03-04-05

Athlete Discipline T Olimpia de Plata

Alejandro Yaven Pato 6 79-80-81-82-84-86

Hugo Porta Rugby 6 974-77-78-79-82-85

I sign Roberti Shot 6 74-75-76-77-78-88

Daniel Felizia Tiro 6 90-97-99-01-04-05

Jorge Valdivieso Turf 6 88-89-90-91-96-02

Marcos Milinkovic Volleyball 6 94-95-00-02-04-06

Carlos Spinola Yachting 6 96-98-00-02-04-0

Diego Flores Chess 5 07-09-13-17-19

Antonio Silio Athletics 5 89-90-91-92-9

Miguel Cortijo Basketball 5 80-81-82-86-87

Emanuel Ginobili Basketball 5 01-03-04-05-14

Osvaldo Berardi Billar 5 74-75-76-85-87

Fabián Olivetto Billiards 5 91-93-95-01-11.

Arg.Molinuevo (h) Horse Riding 5 76-79-81-90-91

Romina Platarotti Gymnasium 5 89-90-91-92-94

Marcelo Garrafo Field hockey 5 79-80-81-84-85

Gonzalo Peillat Field hockey 5 14-15-16-17-18

Nora Vega Skate 5 79-88-89-94-95

Darío Lecman Weights 5 92-94-95-99-03

John C.Harriot Pole 5 70-75-76-77-78

Bautista Heguy Polo 5 91-92-93-96-01

Jorge Gutiérrez Squash 5 98-99-01-02-04

Sebastián Crismanich Taekwondo 5 05-06-11-12-14

Raúl Basualdo Bochas 4 00-05-08-09

Marcelo Alexandre Cycling 4 80-81-82-83

Diego Maradona Soccer 4 79-80-81-86

Eric Gull    Handball    4        03-04-06-10

Vanessa Sólimo Roller Hockey 4 98-00-02-04

Daniel Iglesias Fight 4 78-81-82-97

Eduardo Ross Ball 4 81-83-87-94

Javier Nicosia Ball 4 99-02-12-13

Sergio Villegas Ball 4 06-08-10-14

Nora Koppel Weights 4 00-01-02-04

Lucas Mata Softball 4 97-98-01-05

Pablo Tabachnik Table tennis 4 93-95-09-13

Hugo Conte Volleyball 4 85-87-90-99

Facundo Conte Volleyball 4 10-11-12-21

Use: Between 1954 and 1969, only the Olimpia de Oro was awarded. Since 1970, the Olimpia de Plata was added, for the best athlete in each discipline. Due to the pandemic, no awards were held in 2020 (only tennis player Diego Schwartzman was awarded the Golden Olympia). In 2010, the Bicentennial Olimpia were awarded to Osvaldo Suárez (Athletics), Juan Manuel Fangio (Motor Racing), Emanuel Ginóbili (Basketball), Carlos Monzón (Boxing), Juan Curuchet/Walter Pérez (Cycling), Carlos Moratorio (Horse Riding), Diego Maradona (Soccer), Roberto De Vicenzo (Golf), Luciana Aymar (Field Hockey), Daniel Martinazzo (Roller Hockey), Luis Alberto Nicolao (Swimming), Nora Vega (Skate), Adolfo Cambiaso (Polo), Alberto Demiddi ( Rowing), Hugo Porta (Rugby), Guillermo Vilas (Tennis) and Carlos Mauricio Espínola (Yachting). In 2022 (Gabriela Sabatini/tennis) and 2023 (Santos Benigno Laciar/boxing) the Olimpia de Brillantes was awarded. Golden Olympia: Winners by discipline (19): Boxing (13); Tennis (10); Soccer (9); Golf and Swimming (5); Basketball and Athletics (4); Cycling, Rugby and Field Hockey (3); Rowing, Skate, Polo and Motorsports (2); Volovelling, Horse Riding, Windsurfing, Roller Hockey and Judo (1). Multiple winners (9): Lionel Messi (soccer) 4; Guillermo Vilas (tennis) and Santos Benigno Laciar (boxing) 3; Roberto De Vicenzo (golf), Alberto Demiddi (rowing), Diego Maradona (soccer), Gabriela Sabatini and Juan Martín Del Potro (tennis), and Emanuel Ginóbili (basketball) 2.

MARIANO COTO 2023

February: Training Camp in Herstal (Belgium). Tournament in Visé (Belgium): P ippon vs. Paul Livolsi (France), G ippon vs. Willem Vrieling (Bass), P ippon (off) Alexandre Arencibia (Canada). Paris Grand Slam (France) (05/02): P ippon (dec. 2:36) Maxime Gael Ngayap Hambou (France/27th in the world ranking). Training Camp in Paris (458 judokas). European Open (Sofia, Bulgaria) (02/12): PGS (0:28) vs. Max Laborde (France/267°). April: Antalya Grand Slam (Türkiye) (02/04): P wazari vs. Roberto Galarreta (Peru/54°). Mayo: Qatar World Cup (11/05): P wazari vs. Yahor Varapayeu (Belarus/322°) (33°/58). National Apertura (Formosa): Senior champion. June: Santiago de Chile Open (04/06): 3rd, P ippon (decal 3:40) Gustavo Assís (Brazil), G ippon (1:30) vs. Angel Gini (Paraguay), G ippon (3:15) vs. Diego Díaz (Mexico). Córdoba Open (06/11): 1st, G ippon (1:47) Angel Gini (Paraguay), G ippon (1:34) Jeremías Fernández (Argentina). Julio: Guayaquil Open (02/07): 5°, G ippon Harutyun Mutafyan (USA), P ippon (GS) Rafael Macedo (Brazil/11°), G ippon Marcelo Gomes (Brazil/34°), P wazari (5: 00) Daniel Peace (Colombia/92°). August: Zagreb Grand Prix (Croatia) (08/20): 9th, G wazari (2:50) vs. Peter Safrany (Hungary/33rd), P ippon (dec: 4:19) Mikhael Zgank (Turkey/22nd). European Cup Goes. De Gaia (Portugal) (08/27): 7th, G wazari Ricardo Serrao (Portugal/271°), G wazari Nils Baalmans (Bass P.), P ippon (1:31) Mohab Elnahas (Canada/164°) , G ippon (1:17) Daniel Bershadsky (Israel/324°), P ippon (3:50) Joel Hedenblad (Sweden). September: Pan American/Oceania Championship (Calgary, Canada) (16/09): 3rd, P ippón (3:27) John Jayne (USA/35th), G ippón (desc.) Alexandre Arencibia (Canada/83rd), G ippón (2:13) Daniel Paz (Colombia/88°). October: 19th Pan American Games Santiago de Chile: Individual (10/30), 5th, G Ippón (2:35) to Angel García (Mexico) and (6:20) to Daniel Paz (Colombia/5th); P Ippón (0:52) with Iván Silva (Cuba) and (2:34) with Alexander Knauf (USA/3rd). Mixed teams (10/31): 5th, 0-4 vs. Colombia (did not fight); 4-2 vs. Venezuela (G Ippón 1:29 vs. Carlos Páez); 1-4 vs. Dominican R. (P Ippón 0:51 vs. Robert Florentino). November: National Clausura (La Banda/SdE) (11/26): Senior champion. Receives Centennial Award (Argentine Olympic Committee). December: Olimpia Awards (12/19): she is a member of the quaternary for the second consecutive time (along with Brisa Gómez –winner-, Agustín Gil –winner in 2022- and Agustina De Lucía).

SILVER OLYMPIA – JUDO (2001/2023)

2001: Orlando Baccino – Lorena Briceño – Jorge Lencina

2002: Emmanuel Lucenti – Miguel Albarracín – Ariel Sganga

2003: Elizabeth Copes – Daniela Krukower – Ariel Sganga

2004: Eduardo Costa – Daniela Krukower – Jorge Lencina.

2005: Miguel Albarracín – Eduardo Costa – Paula Paretto

2006: Miguel Albarracín – Emanuel Lucenti – Rodrigo Lucenti

2007: Miguel Albarracín – Daniela Krukower – Emanuel Lucenti

2008: Alejandro Clara – Emanuel Lucenti – Paula Pareto

2009: Alejandro Clara – Emanuel Lucenti – Paula Pareto

2010: Héctor Campos – Emanuel Lucenti – Paula Pareto

2011: Emanuel Lucenti – Paula Pareto – Cristian Schmidt

2012: Emanuel Lucenti – Paula Pareto – Cristian Schmidt

2013: Abi Cardozo – Paula Pareto – Melisa Rodríguez

2014: Héctor Campos – Alejandro Clara – Paula Pareto

2015: Héctor Campos – Alejandro Clara – Paula Pareto

2016: Héctor Campos – Gimena Lafeuillade – Paula Pareto

2017: Héctor Campos – Emanuel Lucenti – Paula Pareto

2018: Paula Pareto – Eli Perafán – Luis Vega Pérez

2019: Lucía Cantero – Fernando González – Paula Pareto

2021: Emmanuel Lucenti – Paula Pareto – Ingrid Keisy Perafan

2022: Mariano Coto – Agustin Gil – Casey Perafán

2023: Mariano Coto – Agustina De Lucía – Agustín Gil – Brisa Gomez

Use: The winner in each edition appears in bold. Winners: Paula Pareto (12); Daniela Krukower (2); Jorge Lencina, Ariel Sganga, Eduardo Costa, Emanuel Lucenti, Miguel Albarracín, Alejandro Clara, Agustín Gil and Brisa Gómez (1).

2023-12-26 03:19:23
#Mariano #Coto #Brisa #Gómez #judokas #Rio #Grande #Sul

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trending