The activities of the 56 Sports Initiation Schools began

The activities of the 56 Sports Initiation Schools began

The Sports Initiation Schools (EID) program depends on the Federated Sports Directorate of the Sports Secretariat and this year it began with its free schools in 18 provincial departments. The sports offer is varied for children from 6 to 12 years old, although in some sports this age limit is extended by a few years.

A total of 56 schools have already started their activities in athletics, adapted athletics, basketball, boxing, basketball, climbing, soccer, futsal, handball, field hockey, roller hockey, judo, karate, wrestling, archery and volleyball.

Some schools remain to be defined that will soon be able to join this list and increase the number of the 56 existing EIDs up to now. They are athletics in Capital, handball in Chimbas, athletics and volleyball in Pocito, field hockey in Rawson and Rivadavia, and sailing in Ullum.

Those interested in enrolling in any of the EIDs that we will mention below, should contact their Municipality, or the Sports Secretariat, at calle Miter 15 este, 5th floor.

The 56 schools that are working in the 18 provincial departments (only the Church remains), are the following:

albardon

  • Soccer: in Sintético de La Cañada, on Monday, Wednesday and Friday from 5 to 7 p.m. Professor Marcos Vidal
  • Women’s Football: at CIC Campo Afuera, on Mondays, Wednesdays and Fridays from 6:30 p.m. to 8:00 p.m. Professor Gustavo Ismael Sánchez Manrique
  • Handball: CIC La Laja, on Tuesdays and Thursdays from 6:00 p.m. to 8:00 p.m. and Saturdays from 10 a.m. to 12 p.m. Teacher: María Fernanda Amarfil
  • field hockey: at Playón de Villa Evita on Mondays, Wednesdays and Fridays from 6:00 to 8:00 p.m. Teacher: Camila Georgina Cuello Riveros

Angaco

  • field hockey: CIC Las Tapias on Tuesdays and Thursdays from 6:00 p.m. to 8:00 p.m. and on Saturday 9:30 a.m. Teacher: Evelin Nair Molina Vargas
  • Karate: at CIC Las Tapias on Mondays, Wednesdays and Fridays from 4:00 to 6:00 p.m. Professor Marcelo Andres
    Castro
  • Basketball: at Club Deportivo Social y Cultural in Aguilera street between Ontiveros and Nueva España, on Mondays, Wednesdays and Fridays from 5:00 p.m. to 7:00 p.m. Professor Evelyn Celina Castro Brizuela
  • Volley: at Camping Municipal de Angaco on Mondays, Wednesdays and Fridays from 5:00 p.m. to 7:00 p.m. Professor Maria del Carmen Abrego

St Lucia Futsal EID

Calingasta

  • field hockey: at the Municipal Sports Complex, on Mondays, Wednesdays and Thursdays from 6:30 p.m. to 8:30 p.m. Teacher: María Celeste Martínez de Hoz
  • Volley: at the Olga Zucoli de Tinto Municipal Sports Center in Aniceto Tinto and Route 412 V° Calingasta, on Mondays, Wednesdays and Fridays from 6:00 p.m. to 8:00 p.m. Professor: Ricardo Daniel Ibazeta
  • Handball: in Villa Nueva on Tuesdays and Wednesdays from 5:30 p.m. to 7:30 p.m. and in Villa Corral on Thursdays from 6:30 p.m. to 8:30 p.m. Professor Pilar Rives
  • Basketball: at Club Deportivo Barreal on Mondays and Fridays from 6:30 p.m. to 8:30 p.m. and at the Municipal Sports Center on Wednesdays from 6:30 p.m. to 8:30 p.m. Teacher: Analía Astudillo
  • skate hockey: at Club Calingasta on Mondays, Wednesdays and Fridays from 7:00 p.m. to 9:00 p.m. Professor Brian Didier Ibazeta Ramirez

Capital

  • Lucha: at Miter 867 Este, Ring Side Gym on Tuesdays from 5 to 7 p.m., Thursdays from 6 to 8 p.m. and Saturdays from 3 to 5 p.m. Teacher: Fabricio Hernán Riveros
  • Climbing: at Club Andino Mercedario on Tuesdays and Thursdays from 6:00 p.m. to 7:00 p.m. Teacher: Elizardo Varas

Caucete

  • Basketball: Parque Libertadores de América on Tuesdays and Fridays from 6:00 p.m. to 8:00 p.m. and Saturdays from 11:00 a.m. to 1:00 p.m. Professor: José Mario Millicay
  • Volley: Unión Deportiva Caucetera Av. De los Ríos 1234, Tuesdays and Thursdays from 5 to 7 p.m. Teacher: Marianela Godoy
  • Athletics: Caucetera Sports Union. Av. De los Ríos 1234, Mondays, Tuesdays and Wednesdays from 6:30 p.m. to 8:00 p.m. Teacher: Mariana Gabriela Ibañez

Chimbas

  • Futsal: at Villa Santa Anita on Mondays, Wednesdays and Fridays from 5:00 to 7:00 p.m. Professor: Leandro Martin Páez Borbore
  • Futsal: in Barrio los Pinos, Calle Patagonia and Pasaje 2, on Mondays, Wednesdays and Fridays from 6:30 p.m. to 8:00 p.m. Professor: Agustín Videla
  • Archery: in Tiro Federal on Saturdays from 10 a.m. to 6 p.m. and Sundays from 9 a.m. to 12 p.m. Professor Ricardo Diaz
  • Basketball: in Unión Vecinal Chimbas Norte, Calle Centenario and Salta on Tuesdays and Thursdays from 6:00 p.m. to 8:00 p.m. Professor: Franco Ismael Tardy Romero

July 9th

  • Women’s Football: at Club Las Águilas, Monday through Friday from 5:00 p.m. to 7:00 p.m. Professor: Rodrigo Vera

little

  • Volley: at the Jesús Morales Municipal Sports Center, Maurin and Furque streets, on Mondays, Wednesdays and Fridays from 5:30 p.m. to 7:30 p.m. Teacher: Ismael Zahabedra Arrieta
  • Volley: at Aberastain Social and Sports Club on Roberto Vidart street (futsal field) Monday, Wednesday and Friday from 6 to 8 p.m. Teacher: Melani Pinto

Jáchal

  • field hockey: at Club Atlético Pampa on Mondays and Wednesdays from 6:00 p.m. to 8:00 p.m. Teacher: Milena Manrique
  • Volley: at CIC Pampa Vieja on Tuesdays and Thursdays from 5:30 p.m. to 7:30 p.m. Professor: Hugo Javier Moreno
  • Volley: in Paseo de los Artesanos on Tuesdays and Thursdays from 6:00 p.m. to 8:00 p.m. Teacher: Leandro Martinez
  • Volley: at Club Atlético Huaco on Tuesdays and Thursdays from 5 to 7 p.m. and Saturdays from 10 a.m. to 12 p.m. Teacher: Daiana Espejo
  • Women’s Football: at Club Atlético Huaco on Mondays, Wednesdays and Fridays from 5:00 p.m. to 7:00 p.m. Teacher: Cristina Guevara

52052175211_a3e5a4c8d2_o

Rawson

  • Cestoball: at Playón Deportivo B° Club del Sur on Tuesdays and Thursdays from 5:00 p.m. to 8:00 p.m. Teacher: Patricia Falcon
  • Handball: at Colegio Santa Teresita del Niño Jesús, Florida and José Ingenieros streets on Tuesdays and Thursdays from 6:20 p.m. to 8:20 p.m., and Saturdays from 10 a.m. to 12 p.m. Teacher: Angeles Aboitiz
  • Cestoball: Villa La Rosas Neighborhood Union on Wednesdays and Fridays from 6:00 to 8:00 p.m. Teacher: Yésica Falcón

St. Lucia

  • Judo: Unión Vecinal B° Kennedy on Tuesdays and Thursdays from 7 to 9 pm and Saturdays from 10 to 12 pm Teacher: Ricardo Meritello
  • Basketball: at the Santa Lucia Shopping Center on Mondays and Wednesdays from 5:30 p.m. to 7:30 p.m. Professor: Carlos Manrique
  • Volley: Unión Vecinal B° Kennedy, on Mondays, Wednesdays and Fridays from 6:00 to 8:00 p.m. Teacher: Ayelén Aroca
  • Futsal: at UV Barrio Constitución, on Mondays, Wednesdays and Fridays from 3:00 p.m. to 5:00 p.m. Teacher: Milena Roldan Romera
  • adapted athletics: at CEF No. 20 Athletics Track on Tuesdays and Thursdays from 2:00 p.m. to 4:00 p.m. Professor: Julián Martin Cornejo
  • Handball: at the Bo Gendarmerie Sports Center on Mondays, Wednesdays and Fridays from 6:00 to 8:00 p.m. Teacher: Lorena Barrera

rivadavia

  • Boxing: in Barrio los Zorzales Mza F casa 12 Gimnasio MBoxing, on Mondays, Wednesdays and Fridays from 6:00 p.m. to 12:00 p.m. Professor: Mauricio Muñoz
  • Basketball: Barrio Aramburu Bazán Agras and Paula Albarracín de Sarmiento Sports Center on Tuesdays and Thursdays from 18:00 to 19:30 and Saturdays from 9:00 to 11:00. Professor: Rodrigo Del Castillo
  • Volley: in Playón B° Pontoriero on Mondays and Fridays from 6 to 8 pm- Wednesday from 7 to 9 pm Teacher: Ana Sol Aguilera
  • Soccer: at Club Atlético el Globo on Mondays, Tuesdays and Thursdays from 6:45 p.m. to 8:30 p.m. Professor: Sergio Flores

fertile valley

  • Basketball: Municipal Sports Center calle Rivadavia y Alem s/n Monday to Friday from 6:30 p.m. to 9:30 p.m. Teacher: Mario Romero

San Martin

  • Soccer: at Camping Municipal on Tuesdays and Thursdays from 6:00 p.m. to 8:00 p.m. and Saturdays from 9 a.m. to 11 a.m. Teacher: Emiliano Aguero
  • Cestoball: Augusto Pulenta School on Tuesdays from 10 a.m. to 11 a.m. and Fridays from 2 p.m. to 4 p.m. Teacher: María Belén Mercau
  • Handball: at Club Peñaflor, address: Rawson s/ny Marta Orellano Sports Center on Mondays, Wednesdays and Fridays from 6:00 p.m. to 8:00 p.m. Teacher: Juan Antonio Maza
  • Soccer: at Playón Boca del Tigre on Tuesdays, Thursdays from 7:00 to 9:00 p.m. and Saturdays from 10:00 to 12:00 p.m. Professor: Facundo Tello

25 of May

  • Athletics: in Las Casuarinas, on Route 270 and Route 10, next to the Esc. Agroindustrial 25 de Mayo on Mondays, Wednesdays and Fridays from 6:00 p.m. to 8:00 p.m. Teacher: Miguel Álvarez

Sarmiento

  • field hockey: in Colonia Fiscal in Playón Neighborhood Union on Tuesdays, Thursdays and Fridays from 6 to 8 pm Teacher: Exequiel Reynoso
  • Volley: at Punta del Médano Estate, Cochagual, on Mondays, Wednesdays and Fridays from 6:00 p.m. to 8:00 p.m. Professor: Guillermo Moran García
  • Handball: at Colegio San Antonio on Tuesdays, Thursdays and Fridays from 6:00 p.m. to 8:00 p.m. Teacher: Jonathan Sanchez

Any

  • Boxing: at Camping Municipal in calle Vidart s/n, on Mondays, Wednesdays and Fridays from 5 to 7 pm Teacher: Daniel Montenegro
  • Basketball: at Camping Municipal on Tuesdays and Thursdays from 6:30 p.m. to 8:30 p.m. and Saturday from 10:30 a.m. to 12:30 p.m. Professor: Esteban Munizaga

zonda

  • Handball: in Playón Bº Serranías on Mondays, Wednesdays and Fridays from 6:30 p.m. to 8:30 p.m. Teacher: Joel Da Silva
  • Basketball: in Playón B° Colombo on Tuesdays and Thursdays from 6:00 to 9:00 p.m. Teacher: Rodrigo Dominguez

2023-04-17 17:54:39
#activities #Sports #Initiation #Schools #began

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *