Home Tennis the details of this weekend’s sports agenda

the details of this weekend’s sports agenda

by archysport

The following is the weekend program:

FRIDAY 10/15

Soccer

Argentine League

16:45 Central vs Patronato / FOX SPORTS PREMIUM

Central2.jpg

Marcelo Bustamante / The Capital

19:00 Racing vs Platense / TNT SPORTS

21:15 Defense and Justice vs Students LP / PUBLIC TV – ESPN -FOX SPORTS PREMIUM

21:15 Vélez vs Arsenal / TNT SPORTS

First National

19:10 Defensores de Belgrano vs Güemes / TYC SPORTS

21:10 Atlético Rafaela vs Barracas Central / TYC SPORTS

French league

16:00 PSG vs Angers / ESPN

Boxing

21:00 Emanuel Navarrete vs Joet Gonzalez / ESPN 2

Basketball

National League

21:30 Instituto vs Olímpico / DIRECTV SPORTS

NBA Preseason

19:30 Boston Celtics vs Miami Heat / ESPN 3

Tennis

Indian Wells

22:00 Semifinals / ESPN 3

SATURDAY 10/16

Soccer

Argentine League

13:30 Sarmiento vs Unión / TNT SPORTS

15:45 Gimnasia vs Newell’s / TV PUBLICA / ESPN / FOX SPORTS PREMIUM

NegroGG.jpg

Straighten the course.  Gamboa had his first contact with the fans against Vélez.  The public left dissatisfied.

Straighten the course. Gamboa had his first contact with the fans against Vélez. The public left dissatisfied.

18:00 Lanús vs Banfield / FOX SPORTS PREMIUM / TNT SPORTS

20:15 Huracán vs Boca / FOX SPORTS PREMIUM

First B

13:05 Sacachispas vs JJ Urquiza / DIRECTV SPORTS

15:00 Acassuso vs Argentino de Quilmes

15:00 Deportivo Merlo vs Fénix

15:00 San Miguel vs United Defenders

15:00 UAI Urquiza vs Deportivo Armenio

15:45 Flandria vs Colegiales / TYC SPORTS

english league

08:30 Watford vs Liverpool / ESPN

11:00 Aston Villa vs Wolverhampton

11:00 Leicester vs Manchester United / ESPN

11:00 Manchester City vs Burnley

11:00 Norwich vs Brighton

11:00 Southampton vs Leeds United / ESPN 2

13:30 Brentford vs Chelsea / STAR +

Italian league

10:00 Spezia vs Salernitana

13:00 Lazio vs Inter / ESPN

lazio.jpg

15:45 Milan vs Hellas Verona

German league

10:30 Borussia Dortmund vs Mainz / STAR +

10:30 am Eintracht Frankfurt vs Hertha Berlin / ESPN 3

10:30 Friburgo vs Leipzig / STAR +

10:30 am Fürth vs Bochum

10:30 Union Berlin vs Wolfsburg / STAR +

13:30 Borussia Monchengladbach vs Stuttgart / ESPN 2

Spanish league

13:30 Levante vs Getafe / DIRECTV SPORTS

16:00 Real Sociedad vs Mallorca / DIRECTV SPORTS

Netherlands League

11:30 Feyenoord vs Waalwijk

13:45 Eagles vs Heracles

13:45 Heerenveen vs Ajax / ESPN 3

16:00 PSV vs Zwolle

16:00 Sittard vs Cambuur

Female league

10:30 am River vs UAI Urquiza / TV PUBLIC

15:00 Central vs Excursionistas

Motoring

Top Race

13:45 Qualifying / TYC SPORTS

top-race-scaled.jpg

National tourism

15:00 Qualification / SPORTV

Nascar

16:00 Texas / FOX SPORTS 3

Rally Cross

18:00 Buenos Aires / DIRECTV SPORTS

Motorcycling

Argentine Superbike

09:50 San Juan /STAR +

Rugby

Top 12 of the City

13:35 ALMOST vs Hindu / STAR +

15:30 Buenos Aires vs Belgrano

15:30 Los Tilos vs CUBA

15:30 San Luis vs Newman / STAR +

15:30 SIC vs Regattas

16:00 Pucará vs Alumni / ESPN Extra

Boxing

15:40 Mairis Briedis vs Artur Mann / ESPN 3

22:00 David Cuellar vs Mouses Fuentes / ESPN 2

23:00 Marcelo Sánchez vs Nahuel Galesi / TYC SPORTS

UFC

17:00 Preliminares / STAR +

20:00 Aspen Ladd vs Norman Dumont / STAR +

Basketball

National League Super 20

11:00 Union vs Hispano Americano / TYC SPORTS

Tennis

Indian Wells

17:40 Semifinals / ESPN 2

tenis.jpg

SUNDAY 10/17

Soccer

Argentine League

15:45 Atlético Tucumán vs Argentinos / FOX SPORTS PREMIUM

15:45 Colón vs Talleres / TNT SPORTS

18:00 Aldosivi vs Independiente / FOX SPORTS PREMIUM

20:15 River vs San Lorenzo / TNT SPORTS

First National

14:10 Almirante Brown vs Maipú / TYC SPORTS

16:00 Chacarita vs Quilmes / TYC SPORTS

quilmes.jpg

16:00 Guillermo Brown vs Instituto

16:00 Independiente Rivadavia vs All Boys

16:00 San Martín SJ vs Tristán Suárez

Federal A

17:20 Central Norte vs Gimnasia (CdU) / DEPORTV

18:00 Sportivo Belgrano vs Gimnasia y Tiro / DIRECTV SPORTS

Italian league

07:30 Cagliari vs Sampdoria / STAR +

10:00 Empoli vs Atalanta / STAR +

10:00 Genoa vs Sassuolo

10:00 Udinese vs Bologna / STAR +

13:00 Naples vs Turin / STAR +

15:45 Juventus vs Roma / ESPN

French league

08:00 Troyes vs NIza

10:00 Brest vs Reims

10:00 Estrasburgo vs Saint-Étienne

10:00 Bordeuax vs Nantes

10:00 Metz vs Stade Rennais

12:00 Montpellier vs Lens / ESPN 3

15:45 Marsella vs Lorient

Spanish league

09:00 Rayo Vallecano vs Elche / DIRECTV SPORTS

11:15 Celta de Vigo vs Sevilla / DIRECTV SPORTS

13:30 Villarreal vs Osasuna / ESPN 2

16:00 Barcelona vs Valencia / DIRECTV SPORTS

barce.jpg

english league

10:00 Everton vs West Ham / ESPN 3

12:30 Newcastle vs Tottenham / ESPN

Netherlands League

10:30 am Bayer Leverkusen vs Bayern Múnich / ESPN

12:30 am Augsburgo vs Arminia Bielefeld

Female league

11:00 San Lorenzo vs Boca / DEPORTV

15:00 Lanús vs El Porvenir / DEPORTV

Football

NFL

14:00 Red Zone / ESPN Extra

21:00 Ravens vs Chiefs / ESPN 2

Motoring

Top Race

10:00 Race / TYC SPORTS

National tourism

10:00 Classification / PUBLIC TV

Nascar

15:00 Texas / FOX SPORTS 3

Motorcycling

Argentine Superbike

14:45 San Juan /STAR +

Tennis

Indian Wells

20:00 Final / ESPN 2

Related Articles

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.