archysport

Newsletter

Football, basketball, rugby, handball, volleyball, roller hockey: the results of the Cher teams this weekend

Bourges Basket – Mulhouse : 69-54.

CS Bourges – La Ville-Aux-Dames: 47-62.

Men’s Regional 2

Bourges-Montargis: 80-68.
US Vierzon – Deols: 52-81.

Men’s Regional 3

CS Bourges – Deols B: 71-68.
Saint-Douclchard – Olivet : 82-39.

Volley-ball

Nationale 3

Puygouzon/Castelnau – Bourges VB: 3-0.

Football

National 2 (6th day)

Vierzon FC Nantes: 1-3.
Chamalières-Bourges Foot 18: 2-0.

National 3 (4th day)

Bourges Foot 18 B – Montargis: 1-1.

Regional 1 (3rd day)

Bourges Moulon – SMOC Saint-Jean: 3-0.

Women’s regional 1 (3rd day)

Joué-lès-Tours – Bourges Foot 18: 0-9.

Regional 2 (3rd day)

Pool A
Saint-Georges-sur-Eure – Vierzon FC B: 3-3.

Pool B
AS Saint-Amand – Fussy/Saint-Martin : 3-4.
Saran B – Bourges Foot 18 C : 4-1.
AS Portuguese Bourges – Le Blanc: 0-1.

Regional 3 (3rd day)

Pool C
Saint-Germain-du-Puy – Dampierre-en-Burly: 0-1.
Portuguese Mehun – Issoudun: 7-0.
Homeland – Trouy: 0-4.

Pool D
Yzeures/Preuilly – Bourges Moulon B: 1-2.
Saint-Georges/Descartes – Bourges Gazélec: 3-1.
Massay – Contres B : 2-0.

D1 (3rd day)

Chateauneuf-sur-Cher – Vierzon/Chaillot: 1-0.
Henrichemont/Menetou – Saint-Germain-du-Puy B: 4-2.
La Chapelle-Mehun: 1-1.
Orval – Verdigny/Sancerre : 4-2.
Vierzon FC C – Saint-Amand B: 8-0.
Vignoux – Trouy B : 3-1.

D2 (3rd day)

Pool A
Silver – Bourges Foot 18 D: 1-1.
Aubigny – Nançay/Neuvy : 0-1.
Fussy/Saint-Martin B – Bourges Moulon C : 0-2.
Lury/Méreau – Les Aix/Rians : 4-0.
Verdigny/Sancerre B – Massay B : 0-0.
Vierzon/Chaillot B – Portuguese Mehun B: 1-5.

Pool B
Chalivoy – Charenton : 0-1.
ASIA Cher – Lignières: 0-2.
Bourges Gazélec B – La Septaine: 6-3.
La Guerche – Portuguese Bourges B: 4-3.
Plaimpied – Loire Val d’Aubois: 0-1.
Saint-Florent – FC Avord : 2-0.

D3 (3rd day)

Pool A
Verdigny/Sancerre C – Argent B : 1-3.
Brécy – Léré : 1-1.
Herry – Baugy : 1-3.
Les Aix/Rians B – Soulangis : 2-2.
Morogues – Sainte-Solange : 0-6.
Saint-Doulchard B – Vasselay/Saint-Éloy-de-Gy : 4-1.

Pool B
Mehun B – Vignoux B : 0-5.
Foëcy – La Chapelle-Saint-Ursin B: 1-3.
Graçay/Genouilly – Saint-Georges-sur-la-Prée: 4-1.
Lunery/Rosieres – Marmagne: 3-0.
Morthomiers – Bourges Gazelec C: 2-1.
Saint-Hilaire – Trouy C: 1-0.

Pool C
Chateaumeillant – Chateauneuf B: 2-1.
Plaimpied B – Sancoins : 0-1.
Colombiers – Orval B : 4-0.
Dun-sur-Auron – Bourges Justices: 0-2.
FC Avord B – Portuguese Bourges C: 0-5.
Saint-Georges-de-Poisieux – AS Saint-Amand C: 3-2.

D4 (3rd day)

Pool A
Foëcy B – Allouis : 1-9.
Saint-Doulchard C – Fussy/Saint-Martin C : 0-2.
Vierzon/Chaillot C – Portuguese de Mehun C: 3-1.
Bourges Justices B – Lury/Méreau B: Postponed to 18/12.
Saint-Georges-sur-la-Prée B – Nançay/Neuvy B: 1-0.
Saint-Just – Exempt

Pool B
La Chapelle-Saint-Ursin C – Aubigny B: 5-0.
ASIA Cher B – Méry-ès-Bois: 2-0.
Jars – Brécy B: 6-2.
Léré B – Saint-Florent B : 4-2.
Saint-Germain-du-Puy C – Bengy : 3-0.
Sainte-Solange B – Moulins: 4-2.

Pool C
Charenton B – Sancoins B : 4-0.
Ids-Saint-Roch – Chalivoy B : 0-0.
La Septaine – Bigny: Postponed to 9/10.
Lignières B – Marçais: Reserve.
Loire Val d’Aubois B – La Guerche B: 4-0.
Torteron – Livet : 8-4.

Rugby

Regional 1 (3rd day)

Saint-Pierre-des-Corps – SA Vierzon: 13-6.

Regional 1 reserve (3rd day)

Saint-Pierre-des-Corps – SA Vierzon: 22-26.

Regional 2 (2nd day)

Arcay – Cosne: 41-13.
Argenton-Sancoins: 45-3.
Loches – US Berrichonne: Postponed to 23/10.

Handball

N3F (3rd day)

Dreux/Vernouillet – Eglantine Vierzon: 24-29.

Women’s pre-national (3rd day)

Bourges 18 – Trainou : 38-32.

Men’s pre-national (3rd day)

Saint-Cyr B – Eglantine Vierzon: 36-21.

Men’s Regional Excellence (Day 3)

Bourges 18 – SMOC Saint-Jean-de-Braye: 44-27.
Eglantine Vierzon B – Montargis: 33-30.
Saint-Doulchard – Bléré B : 29-35.

Women’s regional excellence (3rd day)

Dreux/Vernouillet B – Val d’Aubois: 26-15.

Men’s Regional Honor (Day 4)

Saint-Aignan – Boulleret: 30-35.
Argenton-Val d’Aubois: 29-29.
E. Orleans B – O. Mehun : 33-37.

Roller-Hockey

Elite (Day 1)

Anglet – Predators of Vierzon: 4-3.

N1 (2nd day)

Besançon – Bourges: 2-7.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trending