archysport

Newsletter

High Body Ren Ishinomaki Branch Overall / Results Rugby, Soft Tennis, Judo, Kendo, Archery, Softball | Kahoku Shimpo Online News / ONLINE NEWS

May 14, 2022 11:19

Rugby (7th and 8th, Ishinomaki City Sports Park)

Athletes playing a heated game in rugby = Ishinomaki City Sports Park

(1) Ishinomaki
(2) Ishinomaki, Tagajo, Sendai 2
(2) Miyagi Fisheries, Kesennuma Mukaihiro, Furukawa Technical High School

Ishinomaki Works 48-0 Miyagi Fisheries, Kesennuma Mukaihiro, Furukawa Works
Ishinomaki 69-7 Ishinomaki, Tagajo, Sendai 2

Soft tennis (7th-9th, Ishimakishi Oppagawa River Sports Park, Smile Sun Park)

【man】
▽ Group
(1) Ishinomaki Kita A
(2) Ishinomaki North B
(3) Ishinomaki A
(3) Ishinomaki A
▽Individual
(1) Sota Konno and Tomoki Saijo (Ishinomaki)
(2) Ryota Kanno and Hayato Owada (Ishinomaki Kita)
(3) Yu Koizumi and Kota Kanno (Ishinomaki Kita)
(4) Takumi Sato and Mikito Yamauchi (Ishinomaki Kita)
(5) Ryudai Shibata and Takuma Sasaki (Ishinomaki)
(6) Satoshi Narita and Taku Watanabe (Ishinomaki Kita)
(7) Ki Miura and Ayumu Takahashi (Ishinomaki Sho)
(8) Yuri Terayama and Koishi Kamei (Ishinomaki)
(9) Mitsugu Watanabe and Ren Sasaki (Ishinomaki Kita)
(10) Yuto Oikawa and Satoshi Takeyama (Ishinomaki Kita)
(11) Taki Arai and Yuzuru Kimura (Ishinomaki)
(12) Mitsuki Kimura and Tomoya Sasaki (Ishinomaki Kita)
(13) Daichi Miura and Shindai Takahashi (Ishinomaki Nishi)
(14) Makoto Katakura and Ryoma Chiba (Ishinomaki)
(15) Kazushi Ueno / Sorakawa Kano (Ishinomaki Yoshifumikan)
(16) Kaede Yamada and Teppei Kajiwara (Ishinomaki) = To the prefectural convention

[Women]
▽ Group
(1) Ishinomaki West A
(2) Sakurazaka A, Ishinomaki City
(3) Ishinomaki West B
(4) Ishinomaki Yoshibunkan A
▽Individual
(1) Shura Otani and Yuno Kimura (Ishinomaki Nishi)
(2) Rin Washashi and Saki Washashi (Sakurazaka, Ishinomaki City)
(3) Shinka Takahashi and Tomoai Sasaki (Ishinomaki Nishi)
(4) Yuka Shimoyama and Himena Iizaka (Ishinomaki Nishi)
(5) Mao Hoshino and Ayana Miura (Ishinomaki Nishi)
(6) Sena Hino and Hibiki Abe (Nishi Ishinomaki)
(7) Saki Konno and Nagisa Sato (Sakurazaka, Ishinomaki City)
(8) Yuu Taguchi and Rena Inaba (Ishinomaki)
(9) Yuna Konno and Shinki Harada (Ishinomaki Kita)
(10) Riho Oikawa and Kazuka Endo (Ishinomaki Nishi)
(11) Kina Yamauchi and Shinka Keiji (Ishinomaki Yoshifumikan)
(12) Rina Abe / Nantsuki Usami (Ishinomaki Kita)
(13) Mirai Hayasaka, Myo Iwabuchi (Yoshibunkan Ishinomaki)

Judo (8th, 9th, Takashi Ishinomaki = jointly with Motoyoshi branch)

* Results are for Ishinomaki region

【man】
▽ Group
(1) Ishinomaki A
(2) Miyagi Fisheries A
(3) Ishigaki B
(3) Ishinomaki-Ishinomaki Trading Joint
▽ Individual 60 kg class
(1) Yuito Yamaguchi (Miyagi Fisheries)
(2) Reiji Okada (Ishinomaki)
(3) Ichigo Watanabe (Ishinomaki)
▽ 66 kg class
(1) Kaito Sakurai (Ishinomaki)
(2) Tokuta Sasaki (Ishinomaki)
(3) Takumi Kumagai (Ishinomaki)
(3) Sho Sasaki (Ishinomaki)
▽ 73 kg class
(1) Fumio Abe (Ishinomaki)
(2) Takashi Suzuki (Miyagi Fisheries)
(3) Tomoya Watanabe (Miyagi Fisheries)
(3) Hajime Morita (Miyagi Fisheries)
▽ 81 kg class
(1) Koei Masuno (Ishinomaki)
(2) Aozora Hanabuchi (Ishinomaki)
(3) Katsumoto Nagi (Miyagi Fisheries)
(3) Kazushi Yoneda (Ishinomaki)
▽ 90 kg class
(3) Tou Abe (Miyagi Fisheries) = 3 participants
▽ 100 kg class
(1) Kameyama Takugen (Ishinomaki) = 3 participants
▽ Over 100 kg
(1) Ren Iino (Miyagi Fisheries)
(2) Zen Iino (Miyagi Fisheries)
(3) Yasushi Hoshino (Ishinomaki)
(3) Atsumi Ren (Ishinomaki)

[Women]
▽ Group
(1) Miyagi Fisheries
(3) Ishinomaki Kita
▽ Personal lightweight class
(3) Asami Sato (Ishinomaki Kita)
▽ Heavyweight
(1) Moe Suzuki (Miyagi Fisheries)
(2) Keirei Watanabe (Ishinomaki Kita)
(3) Ai Mizukoshi (Ishinomaki Kita)
(3) Kaiharu Sasaki (Miyagi Fisheries)

Kendo (8th, 9th, Ishinomaki Kitataka)

【man】
▽ Group
(1) Ishinomaki A
(2) Ishinomaki Kita A
(3) Ishinomaki Yoshibunkan A
(3) Ishinomaki B
▽Individual
(1) Sho Sato (Ishinomaki Kita)
(2) Hironobu Yamada (Ishinomaki Kita)
(3) Haru Aizawa (Ishinomaki Yoshifumikan)
(3) Yuga Ito (Ishinomaki)

[Women]
▽ Group
(1) Sakurazaka, Ishinomaki City
(2) Ishinomaki West, Ishinomaki Sho, Ishinomaki North, Ishinomaki Joint
(3) Ishinomaki Yoshibunkan
▽Individual
(1) Tomona Yoshida (Ishinomaki)
(2) Anmi Sato (Yoshibunkan Ishinomaki)
(3) Nanami Kikuchi (Sakurazaka, Ishinomaki City)
(3) Airi Kawaguchi (Nishi Ishinomaki)

Kyudo (8th, 9th, Ishinomaki City Gymnasium)

【man】
▽ Group
(1) Stone Merchant A
(2) Ishinomaki Yoshibunkan A
(3) Ishinomaki West A
(4) Ishinomaki Yoshibunkan B
▽Individual
(1) Goru Ankai (Ishinomaki Sho)
(2) Aito Sasaki (Ishinomaki Nishi)
(3) Aoten Tanno (Yoshibunkan Ishinomaki)
(4) Teruto Muraoka (Ishinomaki Nishi)
(5) Hisato Matsukawa (Ishinomaki Yoshifumikan)
(6) Chihiro Yano (Ishinomaki Sho)

[Women]
▽ Group
(1) Ishinomaki Yoshibunkan A
(2) Ishinomaki Yoshibunkan C
(3) Ishinomaki Yoshibunkan B
(4) Ishinomaki Yoshibunkan E
▽Individual
(1) Chinami Ashino (Ishinomaki Yoshifumikan)
(2) Yui Endo (Yoshibunkan Ishinomaki)
(3) Natsume Kato (Ishinomaki Yoshifumikan)
(4) Saai Watanabe (Ishinomaki Nishi)
(5) Kazuyoshi Ohashi (Ishinomaki Yoshifumikan)
(6) Kaoru Miura (Yoshibunkan Ishinomaki)

[Shooting Excellence Award]
Shuno Noguchi (Ishinomaki Kita)
Chinami Ashino (Ishinomaki Yoshifumikan)
Aito Sasaki (Ishinomaki Nishi)
Goru Ankai (Ishinomaki Sho)
Ayaki Hasebe (Sakurazaka, Ishinomaki City)

Softball (8th, Ishinomaki Yoshifumikan High School)

(1) Ishinomaki Yoshibunkan
(2) Ishinomaki merchant, Ishinomaki west, Ishinomaki north
(3) Sakurazaka, Ishinomaki City

Ishinomaki Sho, Ishinomaki West, Ishinomaki North 17-0 Sakurazaka, Ishinomaki City (three cold games)
Ishinomaki Yoshibunkan 16-10 Ishinomaki Sho, Ishinomaki West, Ishinomaki North
Ishinomaki Yoshifumikan 19-3 Sakurazaka, Ishinomaki (three cold games)

(to be continued)

Click here to register for the Kahoku Shimpo e-mail newsletter
Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn
Email

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Trending