As usual every weekend, FUTBOLRED programs it with a complete schedule of Colombians from around the world. Promising matches are coming up in different leagues around the world, with the occasional duel between coffee growers.
How about the match that Luis Díaz will face this weekend? The winger from La Guajiro comes from shining with Liverpool in the Champions League and now he will face nothing more and nothing less than the leader, Manchester City, from whom they are separated by just one point. Match!
Friday, April 8
12:15 pm | FC Istiklol Dushanbe vs Al Rayyan (James Rodríguez)
AFC Champions League
2:00 pm | Newcastle vs Wolves (Yerson Mosquera)
Premier League
2:00 p.m. | Seville vs. Granada (Luis Suarez/Carlos Bacca)
*Santiago Arias recovering from injury
Spain League
3:15 p.m. | Al-Hilal (Gustavo Cuellar) vs Sharjah FC
AFC Champions League
Saturday, April 9
6:00 am | FK Jimki vs CSKA Moscú (Jorge Carrascal)
Premier League de Russia
6:30 am | Everton vs Manchester United
* Jerry Mina, injured
Premier League
6:45 am | Sheffield United vs Bournemouth (Jefferson Lerma)
England Second Division
8:30 am | Rubin vs Krasnodar (Jhon Córdoba)
Premier League de Russia
9:00 am | Arsenal vs Brighton (Steven Alzate)
Premier League
9:00 am | Watford (Juan C. Hernández) vs Leeds
Premier League
11:30 am | Aston Villa vs Tottenham (Dávinson Sánchez)
Premier League
11:30 am |Ajmat vs Zenit (Wilmar Barrios)
Premier League de Russia
12:00 pm | Boavista (Sebastián Pérez) vs Arouca
League of Portugal
2:30 pm | Workshops (Diego Valoyes/Rafael Pérez/Emerson Batalla) vs Defense and Justice (Raúl Loaiza)
Argentine League
2:30 pm | Fluminense (Jhon Arias) vs Santos
Brasileirao
6:30 pm | LA Galaxy vs LA FC (Cristian Arango/Jesus Murillo)
MLS
7:00 pm | Palmeiras (Eduard Atuesta) vs Ceará (Steven Mendoza)
Brasileirao
7:06 pm |Monterrey (Stefan Medina) vs. Santos (Harold Preciado)
mexico league
7:30 pm | Velez vs Boca Juniors (Frank Fabra/Jorman Campuzano/Sebastián Villa)
Argentine League
9:00 pm | Whitecaps (Cristian Dájome/Déiber Caicedo) vs. Timbes (Yimmi Chará/Diego Chará/Santiago Moreno/Dairon Asprilla).
MLS
Sunday, April 10
8:00 a.m. | Sassuolo vs. Atalanta (Luis Muriel/Duván Zapata)
A league
8:00 a.m. | Napoli (David Ospina) vs Fiorentina
A league
9:15 a.m. | Espanyol vs Celta de Vigo (Jeison Murillo)
Spain League
945 am | Heracles vs Feyenoord (Luis Sinisterra)
Netherlands league
10:30 am | Manchester City vs Liverpool (Luis Diaz)
Premier League
10:30 am | Frankfurt (Rafael Santos Borré) vs Friburgo
Bundesliga
11:30 a.m. | Elche (Johan Mojica/Helibelton Palacios) vs Real Sociedad
Spain League
11:30 a.m. | Bruges (Eder Álvarez Balanta/José Izquierdo) vs. Mechelen
belgium league
11:30 a.m. | Seraing United vs Genk (Carlos Cuesta/Daniel Muñoz/Jhon Lucumí)
belgium league
12:00 pm | Guimaraes vs Porto (Matheus Uribe)
League of Portugal
1:45 pm | Cagliari (Damir Ceter) vs Juventus (Juan Guillermo Cuadrado)
A league
2:00 pm | Botafogo vs Corinthians (Víctor Cantillo)
Brasileirao
2:30 pm | Platense (Kevin Andrade) vs Racing (Edwin Cardona)
Argentine League
5:00 pm | River Plate (Juan Fernando Quintero) vs Argentinos Jrs.
Argentine League
Monday, April 11
2:00 p.m. | Rayo Vallecano (Falcao Garcia) vs Valencia
Spain League
9:00 pm | Pachuca (Yairo Moreno/Óscar Murillo/Avilés Hurtado) vs. Tijuana (Brayan Angulo/Christian Rivera)
mexico league