From Wikipedia, the free encyclopedia
Judo at the 2000 Summer Olympics – Women’s 48 kg
Women’s 48 kg at the Games of the XXVII Olympiad | |||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue of events | Sydney Convention and Exhibition Center | ||||||||||||||||
Date | 16 of September | ||||||||||||||||
Competitors | 23 from 23 nations | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
These are the results of the Women’s 48 kg (also know as extraligero) competition in judo at the 2000 Summer Olympics In sydney A total of 23 women qualified for this event, limited to jūdōka whose body weight was less than or equal to 48 kilograms. The competition took place at the Sydney Convention and Exhibition Center on September 16.
Competitors
Athlete | Nation |
---|---|
Tania Tallie | South Africa |
Zhao Shunxin | porcelain |
Ryoko Tamura | Japan |
Lyudmyla Lusnikova | Ukraine |
Lauren Meece | U.S |
Nese Sensoy Yildiz | Turkey |
Maarit Kallio | Finland |
Adriana Angeles Lozada | Mexico |
Vanesa Arenas | |
Sarah Nichollo-Rosso | France |
Cha Hyon-Hyang | North Korea |
Galina Atayeva | Turkmenistan |
Park Sung-Ja | South Korea |
Laura Manuela Moise | Romania |
Amarilis Savón | Cuba |
Natalya Kuligina | Kyrgyzstan |
Victoria Dunn | Britain |
Lyubov Bruletova | Russia |
Ann Simons | Belgium |
Hayet Rouini | Tunisia |
Jenny Hill | |
Anna-Maria Gradante | Germany |
Mariana Martins | Brazil |
Main support
The gold and silver medalists were determined by the final single elimination main group match.
Round of 32 | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | Gold medal final | ||||||||||||||||||||
Tania Tallie(RSA) | L | |||||||||||||||||||||||
Zhao Shunxin(CHN) | W | Zhao Shunxin(CHN) | L | |||||||||||||||||||||
Ryoko Tamura(JPN) | W | |||||||||||||||||||||||
Ryoko Tamura(JPN) | W | |||||||||||||||||||||||
Lyudmyla Lusnikova(UKR) | W | Lyudmyla Lusnikova(UKR) | L | |||||||||||||||||||||
Lauren Meece(EE.UU) | L | Lyudmyla Lusnikova(UKR) | W | |||||||||||||||||||||
Nese Sensoy Yildiz(THERE) | L | |||||||||||||||||||||||
Ryoko Tamura(JPN) | W | |||||||||||||||||||||||
Maarit Kallio(FIN) | L | Cha Hyon-Hyang(PRK) | L | |||||||||||||||||||||
Adriana angeles(MEX) | W | Adriana Angeles Lozada(MEX) | L | |||||||||||||||||||||
Vanesa Arenas(ESP) | W | |||||||||||||||||||||||
Vanesa Arenas(ESP) | L | |||||||||||||||||||||||
Sarah Nichollo-Rosso(FROM) | L | Cha Hyon-Hyang(PRK) | W | |||||||||||||||||||||
Cha Hyon-Hyang(PRK) | W | Cha Hyon-Hyang(PRK) | W | |||||||||||||||||||||
Galina Atayeva(TKM) | L | |||||||||||||||||||||||
Ryoko Tamura(JPN) | W | |||||||||||||||||||||||
Park Sung-Ja(DISEASE) | L | Lyubov Bruletova(RUS) | L | |||||||||||||||||||||
Laura Moise(ROU) | W | Laura Manuela Moise(ROU) | L | |||||||||||||||||||||
Amarilis Savón(PUPPY) | W | |||||||||||||||||||||||
Amarilis Savón(PUPPY) | L | |||||||||||||||||||||||
Natalya Kuligina(KGZ) | L | Lyubov Bruletova(RUS) | W | |||||||||||||||||||||
Victoria Dunn(GBR) | W | Victoria Dunn(GBR) | L | |||||||||||||||||||||
Lyubov Bruletova(RUS) | W | |||||||||||||||||||||||
Lyubov Bruletova(RUS) | W | |||||||||||||||||||||||
Ann Simons(NICE) | W | Anna-Maria Gradante(GER) | L | |||||||||||||||||||||
Hayet Rouini(TONEL) | L | Ann Simons(NICE) | W | |||||||||||||||||||||
Jenny Hill(OUT) | L | |||||||||||||||||||||||
Ann Simons(NICE) | L | |||||||||||||||||||||||
Anna-Maria Gradante(GER) | W | |||||||||||||||||||||||
Anna-Maria Gradante(GER) | W | |||||||||||||||||||||||
Mariana Martins(SUPPORT) | L |
Repechage
Both the losing semi-finalists and the judokas eliminated in previous rounds by the four main draw semi-finalists advanced to the play-offs. These matches determined the two bronze medalists for the event.
First round | Quarter finals | Semifinals | Bronze medal finals | ||||||||||
Nichollo-Rosso(FROM) | W | Zhao(CHN) | L | ||||||||||
Nichollo-Rosso(FROM) | W | Atayeva(TKM) | L | Gradante(GER) | W | ||||||||
Bye | L | Nichollo-Rosso(FROM) | L | ||||||||||
Zhao(CHN) | W | ||||||||||||
Zhao(CHN) | W | ||||||||||||
Zhao(CHN) | W | Lusnikov(UKR) | L | ||||||||||
Bye | L | ||||||||||||
Dunn(GBR) | L | Simons(NICE) | W | ||||||||||
Dunn(GBR) | W | Savon(PUPPY) | W | No.(PRK) | L | ||||||||
Bye | L | Savon(PUPPY) | L | ||||||||||
Simons(NICE) | W | ||||||||||||
Martins(SUPPORT) | L | ||||||||||||
Martins(SUPPORT) | W | Simons(NICE) | W | ||||||||||
Bye | L |