Home judo The Córdoba Cradle of Champions are delivered

The Córdoba Cradle of Champions are delivered

by archysport

On December 7, the delivery will take place at the Ciudad de las Artes Theater. Organized by the Circulo de Periodistas Deportivos de Córdoba who will recognize the most outstanding athletes in the province.

The Circulo de journalistas Deportivos de Córdoba will carry out on December 7 at the Theater of the City of Arts, the traditional delivery of Los Córdoba Cuna de Campeones that began back in 1979, where it is recognized through the vote of the partners to the best athletes in the province.

There will be 28 sports that will be awarded, in addition there will be 6 special awards.

The sports festival can be followed live on the Channel 10 screen, in addition, viewers and the public will be able to choose the Popular Athlete through Multimedia SRT.

Among the athletes to be recognized are José María “Pechito” López, Facundo Campazzo, Romina Biagioli and the altagrasience Estanislao Goya.

Here is the list of winners for next December 7

Athletics Victoria Woodward

Motorsports José María López

Basketball Facundo Campazzo

Baseball Juan Cruz Majul

BMX José Maligno Torres

Bowls Nicolás Pretto

Boxing Nazarena “Capricho” Romero

Cycling Leandro Botasso

Fencing Tomás Macri

Soccer amputees Selection of Córdoba “Los Teros”

Women’s Soccer Romina “Pepa” Gómez

Men’s soccer Enzo Díaz

Golf Estanislao “Tano” Goya

Handball Anna Aballay

Jet Ski Franco “Pitu” Vacari

Judo Matías Pilo Lacuadra

Karate for the deaf Juan Martín Díaz

Karate Giuliana Novak

Karting.                                               Fausto Arnaudo

Kite Surf Maximo Reuteman grandson

Lucha Libre Agustín Destribats

Motorcycling Luciano Ribodino

Open water swimming Cecilia Biagioli

Paddle Juan Tello

Rugby Lautaro Bazán Vélez

Tennis wheelchairs Gustavo Fernández

Triatlón Romina Biagioli

Turf Juan Carlos Noriega

Sailing (Windsurf) Martín Reuteman

Popular Athlete Award We choose between all of them through Multimedia SRT

Premio Nilo Neder Michelangelo Motta

Career Award Francisco “Pancho” Morales (Judo)

Sports Projection Pilar Casas (Workshops)

Special Distinction Institute Press Service

National Basketball League Team

José Luis Cucciufo Award Cordovan League: Gabriel “Araña” Suárez (General Paz Juniors)

Federal Leonardo Quality Rodríguez Tournament (Racing)

First National Jorge Carranza (Institute)

First National Pablo Vegetti (Belgrano)

First National Gastón Botino (AA Students)

Julian Malatini Professional League (Workshops)

Related Articles

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.