Home badminton Football, basketball, rugby, badminton, handball, roller-hockey: the results of the Cher teams

Football, basketball, rugby, badminton, handball, roller-hockey: the results of the Cher teams

by archysport

Football

Coupe de France (5th round)

Football French Cup Saint- Doulchard Ouest Tourangeau
Women’s French Cup (3rd round)

Blois Foot 41 – Bourges Foot 18: 1-1 (9-8 on penalties).

Gambardella Cup (3rd round)

USM Saran – Bourges Foot 18 : 4-0.

Center Cup (3rd round)

Cher Cup (2nd round)

ASC Franco-Turque – Colombiers: 7-1
Foëcy – Vierzon / Chaillot: 2-3
AS Orval – Savigny/Boulleret : 4-2
La Guerche – Av. De la Septaine: 1-0
Châteauneuf-sur-Cher – Saint-Georges-sur-la-Prée: 3-0
Baugy – Les Aix/Rians : 2-4
Morthomiers – Saint-Georges-de-Poisieux: 7-1
Levet – Avord: 0-3
ASIA Cher – Mehun-sur-Yèvre: 1-3
Plaimpied – Chalivoy: 2-2 (3-4 at tabs)
ES Bourges Justices – Aubigny: 3-3 (7-6 at tabs)
Silver – Soulangis: 3-3 (4-5 tabs)

Coupe fig flower (2nd tour)

US Plaimpied B – Châteauneuf-sur-Cher B:
CS Foëcy B – US Charenton-du-Cher 2:
Future of Lignières B – Loire Val d’Aubois B:
AS Chapelloise B – ES Bourges Justices B :
CS Vignoux-sur-Barangeon – Bourges Foot 18 D:
FC Verdigny / Sancerre B – Aubigny / Brinon agreement:
FC Avord B – OL Morthomiers B :
JSM Saint-Georges-sur-la-Prée B – AS Orval B:
ES Brécy B – Henrichemont/Menetou/Parassy B :

Rugby

Federal 2 (5th day)

Hen 2

Rugby – Federal 2 – Bourges XV – Pontault-Combault
Regional 2 (3rd day)

Salbris – US Berrichonne :
Sancoins – Romorantin :

Basket

Women’s League (3rd day)

Elin Eldebrink and the Tango lost to Charleville-Mézières (71-76) at Prado.

NF2 (5th day)

Tullins – CJM Bourges: 52-91.

U18 women (4th day)

CJM Bourges – Roanne:

Women’s pre-national (4th day)

Bourges – Saint-Avertin: 71-62.

Regional 2 women (4th day)

CS Bourges – Notre-Dame d’Oé:

Men’s Regional 2 (4th day)

ADA Blois B – US Vierzon :

Men’s regional 3

Pool A (4th day)
CJM Bourges – La Ville-aux-Dames:
CS Bourges – Degree B:
Saran – Saint-Doulchard :

Handball

N2F (5th day)

Châteauneuf – Églantine Vierzon / Bourges: 24-24.

Prenational maculin (4th day)

Épernon – Églantine Vierzon : 29-24.

Women’s pre-national (4th day)

Traînou – Bourges HB 18 – Églantine Vierzon: 27-40.

Regional male excellence (4th day)

Montargis – Églantine Vierzon B: 34-26.
Saint-Doulchard – SMOC Saint-Jean-de-Braye:
Val d’Aubois – HB Blaisois :

Women’s regional excellence (3rd day)

USM Montargis B – Val d’Aubois:
AST Châteauneuf B – O. Mehun:

Men’s regional honor (3rd day)

Selles-sur-Cher – Boulleret:
Saint-Doulchard B – ASPTT Châteauroux:
Saint-Florent-sur-Cher – O. Mehun:

Roller-Hockey

N1 (3rd day)

Besançon – Alchemists of Bourges: 5-3.

Volley-Ball

Women’s pre-national (3rd day)

Neuville-aux-Bois – Bourges VB: 3-0 (25-19, 25-12, 25-14)

Men’s pre-national (2nd day)

Bourges VB – AS Blois : 3-0 (25-23, 25-22, 25-21).
Faced with a conquering and young Blois team, the Berruyers had to draw on their last resources to hope to win.

Badminton

National 2 (2nd day)

Gif-sur-Yvette – Bourges: 4-4.

.

Related Articles

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.