How long does Nojak Djokovic, Roger Federer and Rafael Nadal play on Wednesday, July 10?

How long does Nojak Djokovic, Roger Federer and Rafael Nadal play on Wednesday, July 10?

Three giants of the game are set to fight it on Day Nine at Wimbledon.

It's been another dramatic year of action on the SW19 – and on Wednesday you'll be treated to Rafael Nadal, Roger Federer and defending champion Novak Djokovic.

    Djokovic aims to win Wimbledon for a fifth time

1

Djokovic aims to win Wimbledon for a fifth timeCredit: Reuters

Wimbledon's order – Wednesday, July 10

CENTER COURT – 1 PM START

Novak Djokovic (SRB) (1) 1 against David Goffin (BEL) (21) 24

Kei Nishikori (JPN) (8) 97 vs. Roger Federer (SUI) (2) 128

No. 1 COURT – 13:00 START

Guido Pella (ARG) (26) 40 against Roberto Bautista Agut (ESP) (23) 56

Sam Querrey (USA) 66 vs. Rafael Nadal (ESP) (3) 96

No.2 COURT – 11:00 START

Anna-Lena Groenefeld (GER) / Demi Schuurs (NED) (8) 49 against Barbora Krejcikova (CZE) / Katerina Siniakova (CZE) (2) 64

NOT BEFORE 13:00

Suise Wei Hsieh (TPE) / Barbora Strycova (CZE) (3) or Irina Camelia Begu (ROU) / Monica Niculescu (ROU) (15) 24 against Elise Mertens (BEL) / Aryna Sabalenka (BLR)

Bruno Soares (BRA) / Nicole Melichar (USA) (1) 1 vs. Andy Murray (GBR) / Serena Williams (USA)

Mario Ancic (CRO) / Wayne Black (ZIM) vs. Xavier Malisse (BEL) / Max Mirnyi (BLR) (RR)

No. 3 COURT – 11:00 START

Fernando Gonzalez (CHI) / Sebastien Grosjean (FRA) v Arnaud Clement (FRA) / Michael Llodra (FRA) (RR)

Henri Kontinen (FIN) / John Peers (AUS) (8) 33 vs. Raven Klaasen (RSA) / Michael Venus (NZL)

Ivan Dodig (CRO) / Latisha Chan (TPE) (8) 49 vs. Edouard Roger-Vasselin (FRA) / Andreja Klepac (SLO)

John Peers (AUS) / Shuai Zhang (CHN) (4) 17 vs. Robert Lindstedt (SWE) / Jelena Ostapenko (LAT) 21

HOF 12 – 11:00 START

Danielle Collins (USA) / Bethanie Mattek-Sands (USA) 36 vs. Gabriela Dabrowski (CAN) / Yifan Xu (CHN) (4) 48

Matwe Middelkoop (NED) / Zhaoxuan Yang (CHN) 12 vs. Marcus Daniell (NZL) / Jennifer Brady (USA) 14

Artem Sitak (NZL) / Laura Siegemund (GER) 43 vs. Mate Pavic (CRO) / Gabriela Dabrowski (CAN) (3) 48

THE COURT 18 – 11:00 START

Tracy Austin (USA) / Andrea Jaeger (USA) vs. Marion Bartoli (FRA) / Daniela Hantuchova (SVK) (SL)

Wesley Koolhof (NED) / Kveta Peschke (CZE) (5) 33 against Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) / Nadiia Kichenok (UKR) 38

Conchita Martinez (ESP) / Barbara Schett (AUT) vs. Kim Clijsters (BEL) / Rennae Stubbs (AUS) (SL)

THE COURT 4 – 11:00 START

Arthur Fery (GBR) 12 against Shintaro Mochizuki (JPN) (8) 16 (BS)

Matilda Mutavdzic (GBR) 50 vs. Alexa Noel (USA) (10) 56 (GS)

Liam Draxl (CAN) / Govind Nanda (USA) (7) 25 vs. Nicholas David Ionel (ROU) / Wojciech Marek (POL) 26 (BD)

Charlotte Owensby (USA) / Alexandra Yepifanova (USA) 23 vs. Joanna Garland (TPE) / Sohyun Park (KOR) (4) 24 (GD)

RIGHT 5 – 11:00 START

Filip Cristian Jianu (ROU) (13) 41 vs. Carlos Gimeno Valero (ESP) 47 (BS)

Elsa Jacquemot (FRA) 34 vs. Mai Napatt Nirundorn (THA) 37 (GS)

Carlos Gimeno Valero (ESP) / Pablo Llamas Ruiz (ESP) 21 against Flavio Cobolli (ITA) / Dominic Stephan Stricker (SUI) 22 (BD)

Elina Avanesyan (RUS) / Elsa Jacquemot (FRA) 3 against Robin Montgomery (USA) / Maria Camila Osorio Serrano (COL) 4 (GD

THE COURT 7 – 11:00 START

Emma Navarro (USA) (1) 1 vs Katrina Scott (USA) 7 (GS)

Elizabeth Mandlik (USA) 10 against Natsumi Kawaguchi (JPN) (6) 16 (GS)

Carlota Martinez Cirez (ESP) / Ane Mintegi Del Olmo (ESP) 15 vs. Michaela Kadleckova (SVK) / Katrina Scott (USA) 16 (GD)

Pia Lovric (SLO) / May Napatt Nirundorn (THA) 7 vs. Chloe Beck (USA) / Emma Navarro (USA) (7) 8 (GD)

THE COURT 8 – 11:00 START

Tristan Schoolkate (AUS) 34 against Dalibor Svrcina (CZE) 37 (BS)

Qinwen Zheng (CHN) (3) 17 vs. Polina Kudermetova (RUS) 21 (GS)

Taha Baadi (CAN) / Filip Cristian Jianu (ROU) 19 vs. Leandro Riedi (SUI) / Dalibor Svrcina (CZE) 20 (BD)

Polina Kudermetova (RUS) / Giulia Morlet (FRA) 11 against Sonay Kartal (GBR) / Erin Richardson (GBR) 12 (GD)

THE COURT 14 – 11:00 START

Martin Damm (USA) 17 vs. Taha Baadi (CAN) 22 (BS)

Holger Vitus Nodskov Rune (DEN) (1) 1 against Anton Matusevich (GBR) 7 (BS)

Carlos Alcaraz Garfia (ESP) (10) 25 vs. William Grant (USA) 29 (BS)

Daria Frayman (RUS) / Darja Semenistaja (LAT) 5 against Holly Fischer (GBR) / Matilda Mutavdzic (GBR) 6 (GD)

HOF 15 – 11:00 START

Brandon Nakashima (USA) (49) 49 against Harold Mayot (FRA) (17) 56 (BS)

Hong Yi Cody Wong (HKG) 42 vs. Diane Parry (FRA) (4) 48 (GS)

Eliot Spizzirri (USA) / Tyler Zink (USA) 13 vs. Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) / Harold Mayot (FRA) 14 (BD)

Diane Parry (FRA) / Qinwen Zheng (CHN) (1) 1 against Kamilla Bartone (LAT) / Oksana Selekhmeteva (RUS) 2 (GD)

COURT 16 – 11:00 START

Daria Snigur (UKR) 26 against Robin Montgomery (USA) 30 (GS)

Nicolas Alvarez Varona (ESP) 59 against Illya Beloborodko (UKR) 61 (BS)

Martin Damm (USA) / Toby Kodat (USA) (3) 9 vs. Roman Andres Burruchaga (ARG) / Natan Rodrigues (BRA) 10 (BD)

Illya Beloborodko (UKR) / Peter Makk (HUN) 27 vs. Baptiste Anselmo (FRA) / Loris Pourroy (FRA) 28 (BD)

THE COURT 17 – 11:00 START

Kevin Chahoud (SWE) / Phuong Van Nguyen (VIE) 11 vs. Andrew Paulson (CZE) / Eric Vanshelboim (UKR) 12 (BD)

Priceless Madelyn Nugroho (INA) 59 against Linda Fruhvirtova (CZE) 61 (GS)

Jonas Forejtek (CZE) / Jiri Lehecka (CZE) (1) 1 vs. Andrew Dale (USA) / Andres Martin (USA) 2 (BD)

Aubane Droguet (FRA) / Selena Janicijevic (FRA) 19 against Priska Madelyn Nugroho (INA) / Annerly Poulos (AUS) 20 (GD)

Matches must be arranged – not before noon

Cara Black (ZIM) / Martina Navratilova (USA) vs. Mary Joe Fernandez (USA) / Ai Sugiyama (JPN) (SL)

Jamie Delgado (GBR) / Jonathan Marray (GBR) vs Thomas Enqvist (SWE) / Thomas Johansson (SWE) (RR)

Jacco Eltingh (NED) / Paul Haarhuis (NED) v Richard Krajicek (NED) / Mark Petchey (GBR) (OD)

Leave a comment

Send a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.